FAQ
Fotovoltaické panely jsou vyrobeny z křemíkových plátků, které přeměňují světelné paprsky na elektřinu. Když sluneční paprsky osvětlují solární panely, vzniká v reakci stejnosměrný proud (DC).
Protože většina domácností a podniků používá střídavý proud (AC), vaše stejnosměrná energie ze „solární energie“ projde střídačem a přemění se na střídavý proud. Ta pak proudí elektroinstalací vaší nemovitosti a chová se stejně jako energie, kterou jste celý život spotřebovávali.
Nejlepším místem pro solární panely bude jižní část vašeho pozemku (střecha) s velmi malým stínem. To znamená, že v okolí nejsou žádné vysoké budovy ani stromy, ani stín komínů či sousedních domů. U nemovitostí orientovaných na východ a západ s malým až mírným zastíněním lze také využít solární energii.
Kdykoli budete mít nějaké pochybnosti – naši odborníci ověří vaši polohu a navrhnou nejlepší řešení.
Samotné fotovoltaické panely nepotřebují k výrobě elektřiny slunce – potřebují přímý a nepřerušovaný přístup k UV paprskům.
Podobně jako se vaše pokožka „opaluje“, když je venku zataženo, budou vaše solární panely stále vyrábět elektřinu v zatažených, deštivých nebo zasněžených dnech – jen nevyrobí tolik energie jako za jasných dní.
Solární panely nevyrábějí elektřinu v noci, protože tam není slunce.
Určitě ne. Fotovoltaické panely dokážou střechu dodatečně ochránit před poškozením a v horkých dnech dokážou dům i „ochlazovat“.
Instalace fotovoltaického systému obvykle trvá jeden den. V závislosti na velikosti instalace nebo typu instalace či nemovitosti však může být tato doba o něco delší.
Link Energy nebude muset dělat další rozvody do vašeho domova, protože stávající rozvody budou plně využity. Váš fotovoltaický systém se bude jednoduše skládat z několika dalších prvků přidaných k vašemu stávajícímu elektrickému systému: solární panely, invertor nebo obousměrný měřič.
Pravděpodobně víte, jak funguje elektroměr ve vaší nemovitosti, jak každý měsíc zaznamenává spotřebu energie vašeho domu nebo firmy?
Po přechodu na solární energii bude energetickou společností instalován elektroměr, který pracuje ve dvou směrech:
- Energetické společnosti ukáže, kolik energie spotřebujete, když solární panely nevyrábějí elektřinu (například v noci).
- Ukáže vám, kolik energie vyrobí fotovoltaické moduly během dne.
Vaše solární panely produkují nejvíce energie během dne, kdy je slunce nejsilnější. S největší pravděpodobností nevyužijete všechnu energii generovanou sluncem v tahu. V důsledku toho bude přebytek vyrobené solární energie přesměrován do elektrické sítě.
V našich klimatických podmínkách součet průměrných ročních srážek z velké části zajišťuje samočištění modulů. V některých případech však bude takové mytí doporučeno. Zvlášť když se lepí listí nebo ptačí trus. Pro zachování účinnosti se doporučuje pravidelné mytí panelů v závislosti na místním znečištění (obec, město, průmyslová centra atd.): 1-2x ročně.
Střídač je srdcem a ústředním bodem fotovoltaického systému. Zodpovídá především za přeměnu stejnosměrného proudu (DC) produkovaného fotovoltaickými panely na střídavý proud (AC) s parametry vhodnými pro napájení elektroinstalace budovy a spolupráci s elektrickou sítí (v případě ON-GRID instalací). Střídač může být navržen pro práci s 1- nebo 3-fázovou sítí.
Renomovaní dodavatelé solární energie nabízejí fotovoltaické panely se zárukou 25-30 let.
Vzhledem k tomu, že solární panely se velmi snadno udržují a neobsahují žádné pohyblivé části, budou pro vás vyrábět energii dostatečně dlouho, aby se vaše investice výrazně vrátila. Nejnovější technologie modulů budou schopny dosáhnout životnosti až 40 let.
Fotovoltaické instalace nevyžadují servis. Naši odborníci se při přípravě projektu, plánování prací a následně při instalaci postarají o to, aby dodané zařízení fungovalo bez problémů a generovalo vám úspory na mnoho let.
Mikroinvertory jsou instalovány pro práci s každým jednotlivým fotovoltaickým modulem. V takovém řešení se stejnosměrný proud produkovaný jednotlivými moduly převádí na střídavý proud přímo na tomto modulu.
Mikroinvertory se doporučují především zákazníkům, jejichž střechy jsou mnohem komplikovanější (různé roviny, sklony) a ty, které jsou vystaveny stínu.
ON-GRID je zařízení připojené k elektrické síti, a tedy s ní spolupracující za účelem vracení přebytků vyrobené elektřiny.
Instalace OFF-GRID se také nazývá ostrovní nebo autonomní instalace. Funguje výhradně pro potřeby daného zařízení a přebytečnou energii je nutné ukládat pomocí baterií.